Program at a Glance

2019 Program at a Glance
Program subject to change.

Sunday 30th June

3:00-4:00 Public Lecture
Wendy Jackson, PRIDA, Hilda Zoleveke
4:30-5:00 Welcome and Awards Ceremony
5:00-5:45

Bazeley Oration
Luigina Romani

5:45-6:30 Snowdon Speaker
Marnie Peterson
6:30-8:30 Welcome Function & Poster Session I

Monday 1st July

7:30-8:45 Nancy Millis Breakfast      
9:00-10:30

Microbes that have changed the world
Richard Lindley
Tony Cunningham
Dominic Dwyer

Microbial vaccines and immunology
Kate Seib
Keith Chappell
Glenn Browning
Microbiome in Health and Disease 
Jeff Keelan
Claus Christopersen
Andrew Holmes

Molecular and Cell Biology of Eukaryotic Microbes
Megan Lenardon
Chris Tonkin
Peter Solomon

10:30-11:00 Morning Tea
11:00-11:45

Plenary Speaker
Alan Landay

11:45-12:30 Plenary Speaker
Karen Carroll
1:00-2:00

Lunch

CDS Users SIG Meeting

Bacteriophage SIG Meeting

2:00-3:30 ASM Nancy Millis Student Awards
3:30-4:00 Afternoon Tea
4:00-5:30

Antibacterial Coatings
Krasimir Vaslev
Mark Willcox
Carla Giles

Viral replication and pathogenesis
Nicholas Eyre
Nicholas Shackel
Reena Ghildyal

 One Health Antimicrobial Stewardship in Action
Marnie Petersen
Stephen Page

 

Emerging technologies and Public Health
Geraint Rogers
Claire Gorrie
Glen Carter
5:30-5:45 Break
5:45-7:15

Award Lectures

7:15-8:45 Poster Session II

 

Tuesday 2nd July

9:00-10:30

Bacteriophage biology
Kim Chan
Sandra Morales
Carola Venturini

On-going effects of persistent viral infections
Alan Landay
Alison Abendroth

Maripia Degli-Esposti
Natalie Prow

The search for novel antimicrobials
Neil Obrein-Simpson
Mark Blaskovich

Ernest Lacey 

The multifaceted nature of bacterial membrane proteins
Miguel Vivieros
Megan O'Mara
Karl Hassan
10:30-11:00 Morning Tea
11:00-11:45 Plenary Speaker
Noah Fierer
11:45-12:30

Plenary Speaker
Sarah Gurr

12:30-2:00 AGM Lunch
2:00-3:30

 Omics
Kim-Anh Le Cao
Kathryn Holt
Malcolm McConville

Education Symposium
Wilhelmina Huston
Nicolene Lottering
Adam Motagu
ASM History Symposium
Patricia Morison
Christopher Burrell
Cheryl Power

Functional Microbial Ecology in disturbed systems
Andy Neal
Pauline Mele 
Chris Franco

3:30-4:00 Afternoon Tea
4:00-5:30

Moonlighting microbial proteins
Daniel Watterson
Chris Seers
Steven Djordjevic

Molecular approaches to understanding bacterial pathogens
Phil Giffard
Makrina Totsika
Anton Peleg
 The new methods of pathogen analysis/identification
Karen Carroll
Alexis Gonzales
Weiland Meyer
Biofilm
Bob Hancock
Aurélie Crabbé


5:30-5:45 Break
5:45-6:45

Rubbo Oration
Tilman Ruff

6:45-8:30 Rubbo Celebration

 

Wednesday 3rd July

8:30-10:00

Revisiting the MIC (More Interesting Calculations)
Rob Beardmore
John Turnidge
Sam Abraham

Terrestrial microbiology – Diversity and Redundancy
Noah Ferrier
Gene Tyson
Belinda Ferrari

 Polymicrobial disease
Stuart Dashper
Amanda Leach
Sharon Chen
Innovations in Mycology
Jessica Talbot
Julianne Djordjevic
Kylie Boyce
10:00-10:30 Morning Tea
10:30-11:50

The oral microbiome & systemic disease
Christina Adler
Laura Weyrich
Newell Johnson

Host-Fungal Pathogen Interactions
Ana Traven
Alex Andrianopoulos
Dee Carter
Use of Antimicrobials in Veterinary Practice
Kirsten Bailey
Susan Porter
Justine Gibson
Can microbes influence industrial problems
Gordon Southam
Mark Osborn
Laura Machuca Suarez
11:50-12:00 Delegates to move to plenary hall
12:00-12:45

Plenary Speaker
Miguel Viverios

12:45-1:00 Closing Address
1:00-2:00 Lunch
EDSIG AGM Eukaryotic Microbes SIG AGM History SIG AGM Clinical Serology and Molecular SIG AGM
2:00-3:30

AMR Workshop, one-health approach

Adaptation and Evolution of Eukaryotic Microbes
Sarah Gurr
Michael Duffy
James Fraser

Genomics in clinical and public health microbiology
Claire Gorrie
Danielle Ingle
Deborah Williamson
Jake Lacey
Clinical Serology and Molecular workshop
 
3:30-4:00 Afternoon Tea
4:00-5:30 AMR Workshop, one-health approach  Adaptation and Evolution of Eukaryotic Microbes
Jake Barber 
Anthony Borneman
Tania de Koning-Ward
 Genomics in clinical and public health microbiology
Claire Gorrie
Danielle Ingle
Deborah Williamson
Jake Lacey
 Clinical Serology and Molecular workshop 

 

 Offsite workshop

Mycobacterium Workshop

"Nocardia and Mycobacterium species identification and susceptibility testing workshop"

Ideal for general microbiology laboratory staff

Presentations will highlight how to identify Nocardia spp. and Non-tuberculous mycobacteria in a routine microbiology laboratory setting. Learn how to perform rapid identification with MALDI-TOF mass spectrometry and interpret sensitivities using TREK microbroth dilution. You will hear about interesting clinical case studies with a focus on laboratory diagnosis.

Limited participant capacity – book now
Max number of participants - 20
Click here to view the program

Verco room, SA Pathology, Frome Road 

Lisa Shephard

EduCon2017

Wednesday 3 July 2019* (from 2.30pm), AND Thursday 4 July 2019 (from 8.30am - 4.00pm)

Health Sciences Building, University of South Australia, North Terrace, Adelaide SA

Karena Waller